فواید سلامتی و درمانی بلک گارلیک (سیر سیاه)

بلک گارلیک 1

فهرست مطالب

امتیاز بدهید

با شیوع بیماری‌های مزمن و عوارض پاتولوژیک مرتبط با آن، جست‌وجو برای یافتن تاکتیک‌ها و مواد غذایی جدیدی مانند بلک گارلیک به اولویت‌های تحقیقات علمی تبدیل شده است. اخیراً شاهد شکوفایی تحقیقات دارویی و تغذیه‌ای برای استفاده از گیاهان غذایی برای ارتقای سلامتی مانند افزایش ایمنی بدن، سلامت قلب و مغز و کاربردهای درمانی آنها بوده‌ایم. هدف اساسی این مقاله، ارائه اطلاعات کافی برای بهوبد سلامت، پیشگیری یا کاهش پیشروی بیماری‌ است.

تعداد زیادی از داده‌های علمی نشان می‌دهد که ترکیبات غذایی، به ویژه آن‌هایی که سطوح بالایی از غذاهای گیاهی را فراهم می‌کنند، می‌توانند با محافظت از سیستم‌های فیزیولوژیکی حیاتی بدن، از آسیب‌های مزمن مرتبط با افزایش سن جلوگیری کرده و یا به تأخیر بیاندازند. گیاهان، غذاهای گیاهی و بسیاری از محصولات مشتق‌شده از آن‌ها، یعنی عصاره آن، حاوی ریزمغذی‌های مختلف مانند مواد معدنی، ویتامین‌ها، فیبر و ترکیبات زیست‌فعال هستند که به عنوان فیتوکمیکال شناخته می‌شوند.

همین امر باعث شده است تا از آن‌ها به عنوان ترکیبات دارویی یاد شود. الگوهای رژیم غذایی گیاهی، عوارض بیماری‌های مزمن، از جمله سرطان، بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های عصبی، تعدیل عملکرد و ترکیب میکروبیوتای روده و با تأثیر مثبت بر سلامت، بهبود می‌بخشند.

بلک گارلیک 2

در چند دهه اخیر، محصولات گیاهی مانند سبزیجات و میوه‌ها، برای استفاده به عنوان مکمل‌های مقوی و مغذی مورد توجه قرار گرفته‌اند و به دلیل فواید متعددشان، از جمله پیشگیری از بیماری‌ها، شناخته شده‌اند. در این میان سیر (Allium sativum) یکی از مهم‌ترین منابع غذایی نه تنها برای فواید سلامتی بلکه به عنوان یک داروی سنتی در سراسر جهان بوده است. با وجود تمام فواید سیر برای سلامتی، مصرف جهانی سیر در حال کاهش است. برخی افراد به دلیل طعم و بوی تند و آزاردهنده آن تمایلی به خوردن سیر تازه ندارند و در برخی افراد می‌تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش شود. بنابراین، محققان در تلاشند تا از سیر خام به اشکال مختلف از جمله سیر دودی، روغن سیر، آب سیر، قرص مکمل، پودر سیر و غیره برای رفع این ناراحتی‌ها استفاده کنند.

در میان محصولات مختلف تجاری سیر فرآوری‌شده، بلک گارلیک به عنوان غذای سالم با بیشترین سرعت رشد و بیشترین مطالعه در صدر قرار دارد. اگرچه منشا بلک گارلیک واضح نیست، اما یافته‌ها حاکی بر این است که این محصول از زمان‌های قدیم در کره، ژاپن و تایلند مصرف می‌شده. در سال 2014، ارزش تخمینی بازار سیر سیاه در حدود 94 میلیون دلار گزارش شده. بلک گارلیک شکلی از سیر کهنه شده است که از سیر خام و  در دمای بالا (60 تا 90 درجه سانتیگراد) و رطوبت 70 تا 90٪ برای یک دوره زمانی به دست می‌آید. بوی بد و تند سیر تازه در طول فرآیند پیری به بافتی جویدنی و طعم شیرین تبدیل می‌شود.

فرآیند پیری نه تنها مواد مغذی و ویژگی‌های حسی بلک گارلیک را اصلاح می‌کند، بلکه زیست فعالی را نیز بهبود می‌بخشد. مزایای مصرف بلک گارلیک برای سلامتی تا حد زیادی با وجود مواد فعال زیستی مانند فنول و ارگانوسولفور مرتبط است. اجزای زیست فعال بلک گارلیک طیف گسترده‌ای از عملکردهای فیزیولوژیکی را در بدن انسان نشان می‌دهد که ممکن است پتانسیل درمانی برای درمان بیماری‌های مختلف داشته باشد. در مطالعات متعدد فعالیت‌های زیستی مختلفی، از جمله فعالیت آنتی‌اکسیدانی، ضد التهاب، ضد چاقی، محافظت از کبد، کاهش چربی خون، ضد سرطان، ضد آلرژی، تعدیل ایمنی، پیشگیری از بیماری‌های قلب و عروق و محافظت عصبی برای بلک گارلیک نام برده شده است.

 

در چند دهه اخیر، مطالعات قابل توجهی در مورد بلک گارلیک و اجزای آن در برابر بیماری‌های مختلف انسانی انجام شده است. بااین‌حال، تحقیقات زیادی برای کشف اثرات درمانی بلک گارلیک در حال انجام است. بنابراین، در این مقاله سعی کردیم، مروری جامع از یافته‌های منتشر شده در مورد مزایای بلک گارلیک و ترکیبات فعال زیستی آن داشته باشیم که به متخصصان تغذیه، محققان و دانشمندان در جهت تحقیقات آینده برای بهبود سلامت و تندرستی افراد کمک کند.

 

سیر سیاه از سیر خام تحت دمای کنترل‌شده و رطوبت نسبی بدون مواد افزودنی فرآوری می‌شود که با طعم شیرین و بوی کمی تند آماده مصرف است. در حال حاضر، هیچ روش استانداردی برای تولید بلک گارلیک وجود ندارد. شرایط پردازش بسته به روش‌های منطقه‌ای و ویژگی‌های خاص مورد نظر در محصول نهایی بسیار متفاوت است. تاکنون، محققان در تلاش برای یافتن شرایط بهینه برای پردازش بلک گارلیک هستند و قبلاً برنامه‌های مختلف پردازش حرارتی را اعمال کرده‌اند. بلک گارلیک معمولاً در محدوده دمایی بین 30 تا 90 درجه سانتیگراد، رطوبت نسبی 50 تا 90 درصد و دوره انکوباسیون 10 تا 80 روز فراوری می‌شود.

 

سیر سیاه و چاقی

چاقی به یک مشکل عمده عمومی تبدیل شده است. مشکلات مرتبط با چاقی با انواع علائم سندرم متابولیک از جمله فشار خون بالا، دیس لیپیدمی، مقاومت به انسولین و عدم تحمل گلوکز مرتبط است. رویکردهای مختلفی ممکن است در پیشگیری و کنترل چاقی انسان به کار گرفته شود. از آنجایی که هنوز درمان کامل یا پیشگیری از چاقی باید ایجاد شود و اکثر داروهای ضد چاقی می‌توانند اثرات نامطلوبی داشته باشند، کاوش در شناسایی مواد جدید علاقه فزاینده‌ای را نشان داده است.

بلک گارلیک 3

طبق پژوهش‌های انجام شده، سیر سیاه باعث کاهش وزن، کاهش چربی شکم، کاهش چربی مضر خون (LDL) و افزایش چربی خوب خون (HDL) می‌شود. در یک پژوهش روی موش‌ها مشخص شد مصرف بلک گارلیک باعث تنظیم سوخت‌وساز چربی و کلسترول خون شده و در نتیجه سطح چربی کل، تری‌گلیسیرید و کلسترول خون کاهش‌یافته و به طور قابل توجهی باعث کاهش وزن سریع و لاغری می‌شود.

در یک پژوهش دیگر محققان به این نتیجه رسیدند که خوردن سیر سیاه باعث کاهش وزن می‌شود؛ این کاهش وزن در اثر بی‌اشتهایی و یا کاهش کالری دریافتی یا کاهش مصرف غذا نبوده، اما شما می‌توانید یک روش‌های لاغری متناسب با اندام خودتان داشته باشید، پس همین حالا به سایت غفاری دایت بروید و برای دریافت رژیم غذایی خود اقدام کنید.

بر روی عصاره بلک گارلیک به دلیل اثرات آن‌ در کاهش وزن بدن، توده بافت چربی، تری‌گلیسیرید سرم، کلسترول، LDL در موش‌های مبتلا به چاقی ناشی از رژیم غذایی پرچرب نیز گزارش شده است.

 

 

بلک گارلیک و تجمع پلاکتی

فعال‌شدن پلاکت‌های خون در بسیاری از فرآیندهای مهم فیزیولوژیکی و پاتولوژیک از جمله پدیده‌های مختلف شریانی مانند انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی) و سکته مغزی نقش حیاتی دارد. پلاکت‌ها به کلاژن، لامینین و فاکتور فون ویلبراند در دیواره رگ آسیب دیده متصل می‌شوند که به آن فعال‌سازی پلاکتی می‌گویند. ADP و ترومبین نیز می‌توانند فعال‌سازی را پردازش کنند. پلاکت‌های فعال‌شده شکل خود را تغییر می‌دهند، گرانول‌ها را آزاد می‌کنند و به پلاکت‌های دیگر می‌چسبند، بنابراین فرآیند تجمع پلاکتی آغاز می‌شود.

چندین مطالعه نشان داده‌اند که سیر سیاه دارای پتانسیل بالایی در مهار تجمع پلاکتی است. پیش‌درمان موش‌های صحرایی نر با عصاره سیر کهنه‌شده به‌طور قابل‌توجهی توانایی پلاکت‌ها را برای تجمع مهار کرد و این تأثیر در روز چهاردهم مطالعه مشاهده شد.

سیر تخمیرشده همچنین در مهار هایپرکلسترولمی (افزایش کلسترول خون) مؤثر است. مشاهدات حاکی از این است که تجویز خوراکی سیر تخمیر شده (300 میلی‌گرم بر کیلوگرم) در موش‌های صحرایی نر یک‌بار در روز، همراه با رژیم غذایی هیپرکلسترولمی به مدت یک ماه، باعث مهار تجمع پلاکت‌ها و همچنین کاهش میزان کلسترول گردید.

در مطالعه دیگری، یونگ و همکاران بررسی کردند که آیا مصرف مکمل سیر سیاه می‌تواند چربی خون را در بیماران هایپرکلسترولمی خفیف بهبود بخشد. آنها دریافتند که مکمل سیر سیاه، می‌تواند نسبت سطح HDL (چربی خوب) به LDL (چربی مضر) را افزایش دهد. مطالعه دیگری انجام شد که در آن بیماران مبتلا به سندرم متابولیک، 1.2 گرم سیر در روز را به مدت 12 هفته دریافت کردند و مشخص شد که سطح آدیپونکتین (هورمون مرتبط با کاهش وزن) پلاسما پس از تجویز سیر سیاه افزایش یافته است.

از سوی دیگر، یک مطالعه کارآزمایی بالینی بسیار جدید، گزارش داد که مصرف روزانه مکمل عصاره سیر کهنه شده (2400 میلی گرم) به مدت یک سال باعث کاهش اینترلوکین-6 در بیماران زن با خطر کم ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

 

سیر سیاه و فشار خون شریانی

فشار خون سیستولیک (SBP) 140 میلی‌متر جیوه یا بیشتر و فشار خون دیاستولیک (DBP) 90 میلی‌متر جیوه یا بالاتر یا هر دو، فشار خون شریانی در نظر گرفته می‌شود. عوامل خطرناک متعددی با ایجاد فشار خون شریانی مرتبط هستند. از سوی دیگر، سیستم رنین-آنژیوتانسین یک گروه هورمونی مرتبط است که برای تنظیم فشار خون، عملکرد قلبی عروقی و کلیه با هم کار می‌کند. اختلال در تنظیم این سیستم ممکن است با افزایش فشار خون شریانی، بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری کلیوی مرتبط باشد.

بیشترین میزان فعال شدن آنژیوتانسین II، توسط توسط آنزیم مبدل آنژیوتانسین اندوتلیال (ACE) در ریه‌ها رخ می‌دهد. آنژیوتانسین II به عنوان یک منقبض کننده عروق عمل می‌کند و در نتیجه باعث افزایش فشار خون می‌شود. مطالعات متعددی اثرات بالقوه بلک گارلیک را بر کاهش فشار خون شریانی و مهار ACE نشان داده‌اند.

راید و همکاران یک کارآزمایی بالینی را بر روی 88 بیمار مبتلا به فشار خون شریانی کنترل‌نشده انجام دادند. پس از 12 هفته مطالعه، یافته‌ها نشان داد که عصاره سیر کهنه به طور معنی‌داری میانگین فشار خون، سفتی شریانی، فشار متوسط شریانی، فشار خون مرکزی را کاهش می‌دهد.

شاید علاقه مند باشید: الدربری چیست و چگونه در سلامت سیستم ایمنی نقش دارد؟

سیر سیاه و تصلب شرایین

آترواسکلروز در نتیجه تعامل چربی، کلسترول و سایر مواد در اجزای سلولی دیواره شریان رخ می‌دهد. به این رسوبات پلاک می‌گویند. با گذشت زمان، این پلاک‌ها در نهایت می‌توانند شریان‌ها را باریک یا به طور کامل مسدود کنند و باعث ایجاد عوارض در سراسر بدن شوند. تحقیقات پیش‌بالینی و بالینی متعددی اثر بلک گارلیک را در پیشگیری و درمان آترواسکلروز نشان داده و تایید کرده‌اند.

کارآزمایی بالینی تصادفی‌سازی‌شده دیگری نشان داد که ترکیبی از عصاره سیر کهنه و کوآنزیم Q10 باعث سرکوب پیشرفت CAC و کاهش قابل‌توجه سطح پروتئین واکنش‌دهنده کربن می‌شود.

تجویز سیر سیاه به مدت 12 هفته در 49 شرکت کننده مبتلا به فشار خون شریانی کنترل‌نشده نیز در کاهش فشار خون مؤثر بود و قادر به بهبود التهاب و سفتی شریان گردید. در یک کارآزمایی بالینی دیگر، کاهش فشار خون سیستولیک در 50 بیمار با فشار کنترل‌نشده مشاهده شد که میانگین کاهش 10.2 -4.3 میلی متر جیوه بود.

طی مطالعه دیگری، عصاره سیر کهنه‌شده از طریق کاهش رشد لایه چربی، تجمع کلسترول دیواره عروق، و ایجاد پلاک‌های فیبرو چربی و همچنین کاهش پیشرفت کلسیفیکاسیون (رسوب کلسیم) عروق کرونر (CAC) اثرات ضد آتروژنیک را در خرگوش‌های تغذیه شده با کلسترول اعمال می‌کند. همچنین در یک کارآزمایی تصادفی دوسوکور کنترل‌شده با دارونما، عصاره سیر کهنه به طور قابل توجهی از پیشرفت CAC جلوگیری کرد و فشار خون را در 104 بیمار در معرض افزایش خطر حوادث قلبی عروقی پس از مصرف 2400 میلی‌گرم در روز عصاره سیر کهنه، کاهش داد.

مکمل آلتولایف حاوی عصاره سیر سیاه (تخمیر شده) و کوانزیم کیوتن به منظور پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی-عروقی، کمک به کاهش سطح کلسترول خون و کمک به کاهش فشار خون در بسته های 30 عددی موجود است.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مقالات مرتبط