خواص شگفت انگیز الدربری

خواص شگفت انگیز الدربری در کودکان!

 

بلک‌الدربری یا آقطی سیاه یکی از انواع گیاهان دارویی است که در اشکال مختلف بخصوص شربت برای سال‌ها در سراسر جهان، توسط بزرگسالان و کودکان مورد استفاده قرار گرفته است. الدربری شامل انواع گونه‌های درختچه سامبوکوس (Sambucus) است و رایج‌ترین آن Sambucus nigra یا همان الدربری سیاه می‌باشد.

الدربری سرشار از ترکیبات فعال زیستی و منبع مفیدی از ویتامین‌ها، مواد معدنی و انواع آنتی‌اکسیدان‌های قوی است. تاریخچه استفاده طولانی از آن باعث شده است که محصولات الدربری برای تقویت عملکرد سیستم ایمنی و کاهش ناراحتی‌های تنفسی فوقانی مورد استفاده قرار گیرد.

در حال حاضر بلک‌الدربری نه فقط در مناطق بومی آمریکای شمالی و اروپا، بلکه در سراسر جهان به طور گسترده در دسترس است. یکی از ساده ترین راه‌ها برای تقویت سیستم ایمنی کودکان، مصرف مواد غذایی سالم حاوی فیتونوترینت‌ها است. دور نگه داشتن کودکان از غلات شیرین و وعده‌های غذایی فرآوری شده برای تقویت سیستم ایمنی ضروری است.

فیتونوترینت‌ها، مواد شیمیایی زیست فعال گیاهی هستند که دارای خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد‌التهابی هستند. آنتی‌اکسیدان‌ها با محافظت از سلول‌های سالم بدن در برابر آسیب‌ رادیکال‌های آزاد، عملکرد خود را انجام می‌دهند و سبب تقویت سیستم و محافظت بدن در برابر رادیکال‌های آزاد می‌شوند. بلک الدربری به عنوان یک فیتونوترینت موثر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

انتخاب مواد غذایی ضد التهاب روش دیگری است که والدین می‌توانند برای تقویت از سیستم ایمنی کودک خود استفاده کنند. موادی مانند گوجه فرنگی، سبزیجات با برگ سبز، روغن زیتون، آجیل و آووکادو را به وعده‌های غذایی کودکان خود اضافه کنید، زیرا سرشار از ترکیبات محافظ و ضد التهابی هستند. الدربری مملو از ترکیبات فعال و آنتی اکسیدان است که امکان استفاده در برنامه غذایی کودکان را دارد.

 

سیستم ایمنی و اهمیت آن در کودکان

 

سیستم ایمنی کودکان در سال‌های اول زندگی به سرعت و به طور مداوم در حال رشد است. عدم بلوغ سیستم ایمنی در کودکان باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های عفونی، به ویژه عفونت‌های مربوط به دستگاه تنفسی فوقانی می‌شود. برخی از شایع‌ترین عفونت‌هایی که کودکان تجربه می‌کنند شامل التهاب لوزه، عفونت گوش و عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا است. بطور متوسط کودکان بین شش تا هشت مرتبه در سال به سرماخوردگی دچار می‌شوند. مکمل‌یاری با ویتامین‌های کلیدی، مواد معدنی و فیتونوترینت‌ها باعث تقویت عملکرد سیستم ایمنی و بهبودی سریع علائم عفونت می‌شود.

شاید علاقه مند باشید: پروپولیس و تاثیرات آن برروی عوارض شیمی درمانی

الدربری و خواص آنتی اکسیدانی آن

بلک‌الدربری دارای بالاترین غلظت ترکیبات پلی‌فنلی به نام آنتوسیانین است که تا حد زیادی رنگدانه بنفش تیره و همچنین فعالیت آنتی اکسیدانی و اثرات درمانی قوی را ایجاد کرده‌است. اگرچه بسیاری از مواد مغذی گیاهی مفید دیگر نیز وجود دارد، اما الدربری در مقایسه با سایر میوه‌ها منبع غنی آنتوسیانین است. مطالعات بسیاری اثرات محافظتی عصاره الدربری را در برابر عفونت‌های ویروسی، توانایی تقویت سیستم ایمنی و کاهش طول مدت و شدت علائم آنفولانزا و سرماخوردگی را در چندین گونه از ویروس‌های آنفولانزا و سرماخوردگی نشان داده‌اند.

به نظر می‌رسد که الدربری اثرات مستقیم و غیرمستقیم متعددی را در برابر عفونت نشان می‌دهد. وجود آنتوسیانین‌هایی مختلف از تکثیر ویروس جلوگیری و همچنین در برابر آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو از بدن محافظت می‌کند.

elderberry1 

الدربری و مصرف آن در کودکان

الدربری از دیرباز در کودکان برای کاهش علائم و عود عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی فوقانی (URTI)  استفاده شده است. مطالعات بالینی متعددی در خصوص اثرات الدربری در کودکان انجام شده است و نتایج آن بهبود قابل توجه علائم آنفولانزا در مقایسه با دارونما و همچنین افزایش فعالیت سیستم ایمنی را نشان داده است. کاهش عود التهاب لوزه، تب و بهبود علائم سرماخوردگی نیز از دیگر نتایج بدست آمده می‌باشد. همچنین عصاره الدربری باعث کاهش قابل توجه طول مدت بیماری و شدت علائم سرماخوردگی مانند تب تا احتقان سینوس‌ها می‌شود.

 

الدربری و پیشگیری از سرماخوردگی در کودکان

در حالت ایده آل، کودکان هرگز نباید از عود عفونت رنج ببرند. اگر پیشگیری از برخورد با ویروس ممکن نباشد، تقویت سیستم ایمنی از طریق بهبود فعالیت سلول‌های سیستم ایمنی از طریق تغذیه و فیتونوترینت‌ها می‌تواند به بهبودی سریع‌تر کمک کند. توانایی الدربری برای مهار تکثیر ویروسی و بهبود پاسخ‌های سیستم ایمنی، جایگزین طبیعی ارزشمندی برای داروهای بدون نسخه است و می تواند احتمال سوء استفاده از آنتی بیوتیک‌ها را کاهش دهد. همچنین زمانی که با سایر مواد مغذی کلیدی مانند ویتامین ث ترکیب شود، باعث کاهش بیشتر استرس اکسیداتیو و افزایش خاصیت بیگانه خواری سلول‌های ایمنی می‌شود.

elderberry 2

شربت بکوول در کنار کودکان

شربت بکوول حاوی بلک الدربری و ویتامین ث برای استفاده در کودکان 2 سال به بالا توسط شرکت فاران فارمد تولید شده است. عصاره هیدرواتانولی الدربری به همراه ویتامین ث با داشتن خاصیت بالای آنتی اکسیدانی، جهت تقویت سیستم ایمنی برای پیشگیری از سرماخوردگی، آنفولانزا و همچنین کاهش شدت و مدت علائم در زمان بیماری قابل استفاده می‌باشد. با مصرف بکوول نه تنها طول دوره بیماری و شدت علائم آن مانند احتقان بینی، عطسه، سرفه و گلودرد در کودکان کاهش می‌یابد بلکه می‌توان از مصرف آنتی‌بیوتیک در مواقع غیرضروری نیز اجتناب کرد.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص شربت بکوول کلیک نمایید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

مقالات مرتبط