ام سی تی اویل برای نوزادان

mct oil for babies 1

فهرست مطالب

5/5 - (1 امتیاز)

روغن ام سی تی (MCT OIL)و فواید آن

روغن های ام سی تی یا MCT OIL  (medium-chain triglycerides)، تری گلیسیرید های با زنجیره متوسط ​​هستند که در روغن نارگیل، روغن هسته خرما و برخی از محصولات لبنی یافت می شوند.

وقتی به تری گلیسیرید فکر می کنید، احتمالاً کلسترول بالا و بیماری قلبی به ذهنتان خطور می کند. اما تری گلیسیرید فراوان ترین نوع چربی است که در بدن شما یافت می شود. تری گلیسیریدهای با زنجیره کوتاه، متوسط ​​و بلند وجود دارند و بدن شما از همه آنها برای سوخت و ساز و تامین انرژی استفاده می کند.

MCT ها به طور متفاوتی در بدن نسبت به سایر چربی ها متابولیزه می شوند. MCT ها به راحتی هضم می شوند و برای تجزیه نیاز به اسیدهای صفراوی ندارند . برخلاف سایر چربی ها، که پردازش آنها بسیار طولانی تر است آنها مستقیماً به کبد می روند و منبع سریع انرژی فوری برای بدن هستند.

MCT ها می توانند به کتون تبدیل شوند و از سد خونی مغزی عبور کنند درنتیجه می توانند به عنوان منبع انرژی فوری برای سلول های مغزی به حساب بیایند.

 

ام سی تی اویل برای نوزادان

برطبق نتایج حاصل از مطالعات، مصرف ام سی تی اویل می تواند در تنظیم درجه حرارت بدن نوزادان، تنظیم خواب آنها، تنظیم متابولیسم و تعادل انرژی و رشد فیزیولوژیکی بهینه نوزادان نقش داشته باشد.همچنین در  تسریع وزن گیری نوزادان و رشد مغزی آنها موثر است.

 

mct oil for babies 2

 ام سی تی اویل برای نوزادان نارس

نوزاد نارس به نوزادی که قبل از 37 هفته حاملگی متولد شود گفته می شود.به دلیل عوارض ناشی از زایمان زودرس تقریبا هر ساله به طور میانگین یک میلیون کودک در جهان می میرند.نوزادان نارس شدیدا مستعد کمبودهای تغذیه ای پس از زایمان هستند چراکه آنها فاز سریع رشد را در سه ماهه سوم جنینی در رحم مادر، به طور کامل تجربه نکرده اند.

دریافت چربی کافی نقش اساسی در افزایش رشد نوزادان نارس دارد و با تامین 50 درصد کالری مورد نیاز آنها عملکردهای متابولیکی و فیزیولوژیکی که برای رشد ونمو مغز ضروری هستند را میسر میکند.نوزادان نارس نیاز دارند محتوای چربی بالاتری در مقایسه با سایر نوزادان دریافت کنند.

شیر مادر منبع غذایی در دسترس و غنی برای نوزادان است ولی برای نوزاد نارس ممکن است کافی نباشد و افزودن روغن ام سی تی  به شیر مادر می تواند تضمینی برای رشد بهتر و سریعتر نوزاد باشد.در پژوهشی اثر روغن ام سی تی ​​(MCT OIL) بر استئاتوره(اسهال چرب) فیزیولوژیک نوزادان نارس مورد مطالعه قرار گرفت. 34 نوزاد با وزن تولد کمتر از 2000 گرم به سه گروه تقسيم شدند و با سه شير خشک از نظر محتواي مغذي يکسان ولی نوع چربي  متفاوت تغذیه شدند.

نوزادانی که از شیر خشک‌های حاوی MCT تغذیه می‌شدند کاهش چشمگیری در حجم و دفعات مدفوع داشتند. جذب کل چربی آنها در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی بهبود یافته بود.

 

روغن ام سی تی اویل برای وزن گیری نوزاد

در مطالعه ای که به صورت کارآزمایی بالینی ،اثربخشی تری گلیسیرید با زنجیره متوسط ​​(MCT) را به عنوان منبع انرژی در نوزادان نارس مورد بررسی قرار داد. ثابت شد که روغن MCT به سرعت جذب و هضم می شود و نوزادانی که 3 گرم بر کیلوگرم در روز روغن MCT دریافت کردند، علیرغم مصرف آب کمتر، وزن گیری بهتری نسبت به گروه کنترل داشتند. درنتیجه برای نوزادان نارسی که به دلیل باز بودن مجرای شریانی (PDA)، دیسپلازی برونکوپولمونری (BPD) و سایر نقص های تکاملی قلب، نیاز به محدودیت آب دارند، روغن ام سی تی سودمند است زیرا انرژی مورد نیاز نوزاد با مصرف آب کمتر تامین می شود.  نتایج مطالعات نشان می‌دهد که ماساژ روزانه نوزاد نارس با روغن MCT یک مداخله مؤثر برای افزایش وزن گیری نوزاد است و باید به عنوان بخشی از مراقبت‌های رشدی نوزادان با وزن کم در هنگام تولد شناخته شود.

 

مصرف روغن ام سی تی برای کودکان

در دوران کودکی، مصرف ام سی تی اویل دارای مزایای خاصی است زیرا اجازه می دهد تا چربی های زنجیره بلند رژیم غذایی محدود شود بدون اینکه مصرف پروتئین لازم برای رشد کودک را محدود کند و در عین حال کالری کافی را فراهم می کند، البته که مصرف آن باید با مشورت پزشک مربوطه آغاز شود. فواید ام سی تی اویل برای کودکان بیمار

بیماری های نورولوژیک و شناختی:

روغن ام سی تی برای استفاده در کودکان مبتلا به اوتیسم و ​​صرع بی خطر است. برای هر دو بیماری، رژیم غذایی درمانی با روغن ام سی تی نشان داده است که علائم را بهبود می بخشد.

رژیم کتوژنیکی که برای کودکان مبتلا به صرع استفاده می شود با رژیم های کتوژنیکی که برای کاهش وزن در بزرگسالان توصیه می شود، یکسان نیست. رژیم های محتوی روغن ام سی تی برای کودکان مبتلا به اوتیسم یا صرع باید تحت راهنمایی یک متخصص تغذیه یا پزشک تجویز شود.

عفونت ها:

روغن ام سی تی همچنین به عنوان منبع کالری مناسبی برای کودکان مبتلا به عفونت و یا کسانی که دچار بی اشتهایی بعد از عفونت شده اند محسوب می شود.

اختلالات سوء جذب:

برای کودکانی که سطوح روده باریک آنها به هر دلیلی کاهش یافته است و سطح جذب پایینی دارند(اختلالت سوء جذب)، برای اطمینان از دریافت کالری کافی، ام سی تی اویل گزینه بسیار مناسبی است.

بیماری های التهابی روده:

روغن ام سی تی  حاوی اسید کاپریلیک است، یک اسید چرب با زنجیره متوسط که به کاهش خطر مقاومت آنتی بیوتیکی و تسکین بیماری های التهابی روده مانند کولیت و کرون کمک می کند.

بیماری سلیاک:

روغن ام سی تی ممکن است یک مکمل غذایی مفید در بیماران مبتلا به بیماری سلیاک باشد چرا که بدون گلوتن است و هضم و جذب راحتی دارد.

بیماری سیستیک فیبروزیس:

بیماری سیستیک فیبروزیس یک بیماری ژنتیکی می باشد که موکوس دستگاه گوارش آنها بسیار چسبنده است و درنتیجه جذب مناسبی از غذا در روده ندارند، اسهال چرب و عدم وزن گیری مناسب نیز پیامد همین مشکل است.

در کودکان مبتلا به سیستیک فیبروزیس (CF) روغن ام سی تی  می تواند اثرات خوبی در بهبود استئاتوره (اسهال چرب) و وزن گیری این کودکان داشته باشد.

شاید علاقه مند باشید: روغن ام سی تی چیست و چه نقشی در سلامت افراد دارد؟

نحوه مصرف روغن ام سی تی برای کودکان

روغن ام سی تی بو و مزه ندارد فقط قوام روغنی دارد جهت استفاده خوراکی ،روغن ام سی تی را می توان با مایعات و خوراکی های دیگر مثل سوپ یا آبمیوه کودک مخلوط کرد یا به تنهایی آن را استفاده کرد. محدودیت سنی ندارد و از بدو تولد قابل استفاده است.در مطالعات اخیر، علاوه بر مصرف خوراکی، اثر ماساژ پوستی نوزادان با این روغن، برای بهبود وزن گیری اثبات شده است. عوارض روغن ام سی تی برای کودکانهمه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال، در مورد عوارض روغن ام سی تی برای کودکان، عوارض جانبی جزئی گزارش شده است.

روغن ام سی تی  باید به آرامی وارد رژیم غذایی شود و از دوز کم شروع شود، زیرا جذب سریع و مصرف زیاد ممکن است باعث ایجاد عوارض گوارشی خفیف از جمله اسهال،تهوع و استفراغ، درد معده، کرامپ شکمی و نفخ شود.

موارد منع مصرف روغن ام سی تی اویل

  •  درکسانی که حساسیت به نارگیل و یا هر یک از اجزای MCT OIL دارند، نباید مصرف شود.
  •  در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده که احتمال ایجاد کتواسیدوز دیابتی(DKA ) در آنها وجود دارد منع مصرف دارد.
  •  در افراد مبتلا به اختلالات کبدی مثل سیروز کبدی و انسفالوپاتی کبدی، مصرف آن ممنوع می باشد.

mct oil

 

بکونوتریشن محصول ام سی تی اویل شرکت داروسازی فاران فارمد، با بهترین مواد اولیه وارداتی تهیه شده است

از کجا بخریم:

این محصول فعلا به صورت آنلاین قابل فروش نمیباشد، و فقط به صورت حضوری قابل تهیه است

در تهران در اکثر داروخانه ها از جمله داروخانه جمالزاده و شبانه روزی قلهک موجود میباشد

 

 

SOURCES

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://www.mayoclinic.org

https://kidstarnutrients.com

https://nutricia.co.nz/paediatrics

https://onlinelibrary.wiley.com

https://doi.org/10.53350/pjmhs2023173678

https://scitechdaily.com/mct-oil-benefits

این مطلب را به اشتراک بگذارید
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها