زگیل تناسلی چیست؟

فهرست مطالب

امتیاز بدهید

زگیل تناسلی شایع‌ترین بیماری ویروسی مقاربتی است که همه ساله زنان و مردان را در سراسر جهان درگیر می کند. زائده‌های گوشتی ناشی از آن در اطراف ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند. زگیل تناسلی منشأ ویروسی دارد از این‌رو قابل‌انتقال است و می‌تواند در حین رابطه جنسی از فرد آلوده به فرد سالم سرایت کند.

عامل آن ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است.     زگیل تناسلی مردان معمولا در نواحی بیضه ،کشاله ران ، روی آلت تناسلی و مقعد دیده می شود. زگیل تناسلی زنان نیز معمولا در نواحی داخلی و بیرونی واژن، اطراف مقعد و یا بر روی دهانه رحم (سرویکس) ایجاد می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی بر روی لب‌ها، داخل دهان، گلو و زبان هم وجود دارد، این شکل از زگیل‌ها به دلیل رابطه دهانی به وجود می‌آیند.

این زائده‌ها گاهی تکی و گاهی خوشه‌ای هستند یعنی چندین زگیل در یک ناحیه کنار هم قرار دارند.  شما از طریق تماس جنسی با یک فرد آلوده، به زگیل تناسلی مبتلا می شوید.

برخی از انواع ویروس HPVمی توانند باعث ایجاد زگیل شوند ، ازآنجاکه این ویروس مسری است و از طریق تماس پوست به پوست طی رابطه جنسی منتقل می‌شود هرگونه رابطه جنسی محافظت‌نشده و پرخطر فرد را در معرض این نوع عفونت و آلودگی قرار می‌دهد.

بیش از ۱۰۰ نوع ویروس در خانواده HPV وجود دارد که حدود 40 نوع آنها می توانند ناحیه تناسلی و مقعد را آلوده کند. اما تنها چند مورد از آن‌ها باعث بروز زگیل تناسلی می‌شوند شایع ترین آنها HPV نوع 6 و 11 هستند. تعدادی از آنها نیز ایجاد سرطان می کنند که سویه های پرخطر نام دارند.

HPV  و خطر سرطان زایی

بیشتر انواع HPV غیر سرطانی هستند اما تعدادی نیز دارای پتانسیل سرطان‌زایی هستند و می‌توانند سلول‌های دهانه رحم را به سمت بدخیمی سوق دهند. طبق گزارش سازمان CDC هرساله حدود 31000 مورد سرطان به علت HPV در جهان تشخیص داده می شود.

سویه های پرخطر این ویروس می توانند منجر به ایجاد سرطان دهانه رحم و واژن در زنان، سرطان مقعد، برخی از سرطان های سر و گردن، مانند سرطان گلو ، دهان و مری در هر دو جنس زنان و مردان شوند. سرطان دهانه رحم شایع ترین سرطان مرتبط با HPV است.

علایم زگیل تناسلی

معمولاً زگیل‌های تناسلی دردناک نیستد اما می‌توانند باعث خارش، تغییر رنگ پوست و گاهی خونریزی جزئی شوند. عفونت‌های HPV همیشه با زگیل و علائم همراه نیستند چراکه گاهی فرد ممکن است آلوده به ویروس باشد اما هیچ‌گونه نشانه‌ای در بدن وی بروز نکرده باشد. اما چنین فردی ناقل به‌حساب می‌آید و می‌تواند ویروس را به دیگران نیز انتقال دهد.

زگیل تناسلی معمولاً ظاهری شبیه تکه‌های گل‌کلم دارد،  زگیل حالت نرم و صاف دارد و معمولاً به رنگ پوست و گاهی تیره‌تر از پوست است. گاهی اوقات زگیل‌ها کوچک هستند و با چشم قابل‌تشخیص نیستند اما  فرد علائمی  مانند خارش موضعی، سوزش و ترشحات واژن دارد.

چه بیماری‌هایی با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می‌شوند؟

بعضی از بیماری‌ها و زائده‌های پوستی ممکن است شبیه به زگیل تناسلی به نظر برسند اما درواقع مشکلات دیگری هستند که غالباً با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می‌شوند. از این مشکلات پوستی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کیست بارتولن (Bartholin’s cyst): این کیست از یک غده با همین نام منشأ می‌گیرد. غدد بارتولن در نزدیکی دهانه واژن کار مرطوب نگه داشتن محیط واژن را بر عهده دارند. اگر این غدد عفونی شوند به‌صورت کیست‌های چرکی بر روی دهانه واژن نمایان می‌شوند.
 • ضایعات تبخال: این مشکلات پوستی شبیه جوش هستند و در اطراف واژن، مقعد و آلت تناسلی مردانه ظاهر می‌شوند. تبخال جنسی نیز منشأ ویروسی دارد و از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود اما توسط ویروس دیگری به نام هرپس سیمپلکس (HSV)ایجاد می‌شود .
 •  تگ های پوستی (skin tag): این زائده‌های گوشتی معمولاً خطری برای سلامتی ندارند و با جراحی جزئی موضعی حذف می‌شوند
 • جوش‌های پوستی: جوش ناحیه تناسلی معمولاً به دلیل عفونت فولیکول مو ایجاد می‌شود. اصلاح موهای زائد تناسلی با تیغ یکی از دلایل بالقوه بروز جوش‌های عفونی است.اینها معولا به شدت دردناک و قرمز و ملتهب هستند و گاها از آنها ترشحات چرکی بدبو خارج  می شود.

گرچه زگیل تناسلی پس از مدتی ممکن است از بین برود اما ویروس‌ها می‌توانند همچنان در سلول‌ها باقی‌مانده و بار دیگر باعث عود زگیل شده و به دیگران نیز منتقل شوند. البته زگیل تناسلی پس از مدتی خودبه‌خود یا از طریق درمان از بین می‌رود اما تا مدتی پس از بهبودی زگیل لازم است که از برقراری رابطه جنسی خودداری کرد.


چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟ برای کمک به پیشگیری از زگیل تناسلی، واکسن‌ HPV، کاندوم و استفاده از مانع های فیزیکی در رابطه جنسی مثل کاندوم، کمک کننده هستند. استفاده از کاندوم خطر انتقال HPV را کاهش می دهد ولی به صفر نمی رساند.

واکسن گارداسیل

یکی از راه‌های موثر به‌منظور پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی تزریق واکسن  HPV است. که به صورت واکسن 9 ظرفیتی و به نام واکسن گارداسیل(GARDASIL 9) مورد مصرف قرار می گیرد.

این واکسن در برابر 4 سویه ویروس HPV شامل نوع  6 و11 و 16و 18 ایمنی نسبی ایجاد می کند.نوع 16 و 18 از مهم ترین سویه های پرخطر HPV هستند.

واکسن گارداسیل برای سنین۹ تا ۴۵ سال قابل استفاده است. تعداد دوزهای واکسن بستگی به سن دارد ولی معمولاً در دو یا سه دوز منظم ایمنی بلندمدت حاصل می‌شود. نکته مهم این است که واکسن‌های HPV زمانی موثر واقع می‌شوند که فرد قبل از آلوده‌شدن به ویروس آن‌ها را تزریق کند و تزریق واکسن به هیچ وجه اثر درمانی نداشته و نمی تواند سرطان دهانه رحم یا زگیل را درمان کند.

لازم به ذکر است که واکسن مصونیت کامل ایجاد نمی کند و حتی در کسانی که به طور کامل واکسینه شده اند، رعایت نکات ایمنی برای پیشگیری از ابتلا و غربالگری های روتین سرطان دهانه رحم(پاپ اسمیر) باید انجام شود.

واکسن گارداسیل چگونه باید تزریق شود؟

تزریق این واکسن به صورت تزریق داخل عضلانی در عضله بازو انجام می شود .

برای افراد 9 تا 14 سال، GARDASIL 9 را می توان در 2 یا 3 دوز تجویز کرد. برای برنامه 2 دوز، واکسن دوم باید 6 تا 12 ماه پس از اولین واکسن تزریق شود.

برای افراد 15 تا 45 ساله، GARDASIL 9 در 3 دوز تجویز می شود. واکسن دوم باید 2 ماه بعد از اولین واکسن و واکسن سوم باید 6 ماه بعد از واکسن اول انجام شود.

درمان زگیل تناسلی

برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که عفونت‌های HPV در 10 تا 20 درصد از افرادی که به آن مبتلا می‌شوند، به‌طور نهفته باقی می‌ماند، در مقابل، بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی (WHO)، حدود 80 تا 90 درصد عفونت های HPV طی دو سال از بین می رود ولی این مستلزم داشتن سیستم ایمنی قوی است.

عواملی نیز وجود دارند که شانس نهفته شدن ویروس و عدم رفع آن را افزایش می دهد، شامل :

 • داشتن رابطه جنسی محافظت نشده
 • ابتلا به سایر عفونت های مقاربتی (STIs)
 • مصرف الکل
 • کشیدن تنباکو
 • داشتن سیستم ایمنی ضعیف

زگیل تناسلی ممکن است بدون درمان از بین برود. با این حال، اگر آنها دردناک، ناخوشایند، خارش دار یا ناراحت کننده باشند، قابل درمان هستند. با این درمان ها از شر خود ویروس خلاص نمی شوید، فقط زگیل ها از بین می روند.

راه های درمانی زگیل عبارتند از:

 • فریز کردن زگیل با محلول نیتروژن (کرایوتراپی)
 • لیزر درمانی زگیل
 • پماد و کرم های موضعی تحریک کننده سیستم ایمنی
 • جراحی

عملکرد سیستم ایمنی  نقش بسیار موثری بر بهبود زگیل و پاک کردن بدن از این ویروس مرموز دارد و داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی می تواند به بدن در مبارزه با این ویروس کمک کند. یکی از بهترین داروهای طبیعی و بدون عارضه داروهایی است که حاوی گیاه اکیناسه باشند چراکه که خاصیت ضد ویروسی دارد و با تقویت سیستم ایمنی و مهار اتصال ویروس به سلول های میزبان، با این ویروس مبارزه می کند.

درمان زگیل، علاوه بر رفع علایم موضعی زگیل، مثل خارش و سوزش و .. به طور بالقوه خطر گسترش HPV را کاهش می دهد و شما را از شر زگیل هایی که تمیز نگه داشتن آنها دشوار است، خلاص می کند.

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟اکثر زگیل های تناسلی خود به خود از بین می روند و چند ماه تا دو سال طول می کشد.

اما حتی اگر زگیل تناسلی شما بدون درمان ناپدید شود، ممکن است همچنان ویروس رابه طور نهفته داشته باشید و مرتبا عود کند.هنگامی که زگیل تناسلی درمان نشود، می تواند بسیار بزرگ و در دسته های بزرگ رشد کند. همچنین احتمال بازگشت آنها بیشتر است.

راه های انتقال ویروس HPV

راه های انتقال آن از طریق تماس مستقیم پوست به پوست است و درنتیجه ی رابطه جنسی با فرد آلوده، به شما منتقل می شود.

ممکن است فردی که آلوده است زگیل نداشته باشد و یا زگیل های ریزی داشته باشد که با چشم غیر مسلح قابل رویت نباشد ولی ناقل است و می تواند ویروس را به شریک جنسی خود انتقال دهد.

پس از آلوده شدن، علائم HPV مدتی طول می کشد تا خود را نشان دهند، بنابراین زگیل ممکن است تا هفته ها یا ماه ها پس از عفونت ظاهر نشود. در برخی موارد، زگیل تناسلی ممکن است سال ها طول بکشد تا ایجاد شود.

زگیل تناسلی 2

زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

 در صورتی که ضایعه ای در نواحی تناسلی خود دارید ،به پزشک متخصص مراجعه کنید، برای تشخیص زگیل تناسلی مردان، پزشک متخصص اورولوژی و برای زگیل تناسلی زنان پزشک متخصص زنان، انتخاب مناسبی است.

پزشک ابتدا از سابقه روابط جنسی شما و وضعیت بیماری های زمینه ای مرتبط با سیستم ایمنی شما میپرسد و ممکن است بتواند زگیل تناسلی را فقط با نگاه کردن به آنها تشخیص دهد. گاهی نیز لازم می شود که آزمایش مخصوص HPV انجام گیردعوامل خطر زگیل تناسلیهر فرد فعال از نظر جنسی در معرض خطر ابتلا به HPV است.

با این حال، یک سری ریسک فاکتور هایی وجود دارد

:·        داشتن چندین شریک جنسی·

        سیستم ایمنی ضعیف

·        سیگار کشیدن

·        سنین زیر 30 سال

 آیا زگیل تناسلی در دوران بارداری عوارضی برای جنین و مادر دارد؟ 

برای اکثریت قریب به اتفاق زنان، زگیل تناسلی هیچ مشکلی در دوران بارداری ایجاد نمی کند. همچنین خطر انتقال عفونت به نوزادشان بسیار کم است.با این حال، مواردی وجود دارد که در آنها ممکن است عوارض ایجاد شود.اگر در دوران بارداری عفونت زگیل تناسلی فعال داشته باشید، زگیل ها می توانند بزرگتر از حد معمول رشد کنند.

برای برخی از زنان، این می تواند ادرار را دردناک کند. زگیل های بزرگ نیز ممکن است باعث خونریزی در حین زایمان شوند. گاهی اوقات، زگیل‌های دیواره واژن می‌توانند کشش کافی واژن را در طول زایمان دشوار کنند.

در این موارد ممکن است زایمان سزارین توصیه شود.به ندرت ممکن است زگیل تناسلی به کودک شما منتقل شود. در این موارد، نوزاد شما معمولا چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در دهان یا گلوی خود می شود.اگر داروهایی برای زگیل تناسلی دارید که قبل از بارداری برای شما تجویز شده است در دوران بارداری در مورد مصرف آن ها با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است پزشک شما از یک درمان موضعی برای حذف زگیل در دوران بارداری استفاده کند. 

شاید برایتان مفید باشد: پروپولیس و تاثیرات آن برروی عوارض شیمی درمانی

خلاصه مقاله

زگیل تناسلی، یک ضایعه پوستی واگیردار با منشاء ویروسی است که از طریق تماس جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. ویروس HPV انواع مختلفی دارد که برخی از سویه های آن ایجاد زگیل تناسلی در هردو جنس می کند، و برخی از سویه های آن نیز سرطان زا هستند و عمدتا ایجاد سرطان دهانه رحم می کنند.این عفونت ویروسی، واکسن دارد و می توان تا حدودی از ابتلا به آن پیشگیری کرد.

متاسفانه درمان 100 درصد ندارد، و با درمان های موضعی می توان زگیل را از بین برد ولی احتمال بازگشت آن بسیار زیاد است زیرا ویروس  از بدن پاک نشده است، بهترین روش درمانی، تقویت سیستم ایمنی برای مبارزه طبیعی با این ویروس است.یکی از بهترین ترکیبات دارویی طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی، گیاه اکیناسه است که خاصیت ضد ویروسی دارد و در کنار ماده ارزشمند دیگری به نام پروپولیس، که اثر آن را تکمیل میکند، می تواند معجزه آسا باشد. پروپولیس ماده ای ضد ویروس است که زنبور عسل آن را تولید می کند تا ویروس ها به داخل کندو نفوذ نکنند.

این دو ماده ضد ویروس در کنار هم، معجونی طبیعی و اثرگذار برای کمک به سیستم ایمنی در جنگ با HPV هستند.خوشبختانه دارویی به نام نووهیل (NOVOHEAL)از ترکیبب این دو ماده، در حال حاضر در کشور موجود است که به به عنوان یک درمان کمکی بعد از رفع زگیل، می تواند به جلوگیری از عود زگیل و پاکسازی بدن از ویروس کمک کند.  

SOURCES

https://my.clevelandclinic.org/

https://www.healthdirect.gov.au/genital-warts

https://www.healthline.com/

https://www.gardasil9.com/

این مطلب را به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط